محل تبلیغات شما

پرسشنامه تحریف های شناختی - الیس( 1998 ) اعتبار سنجی شده عبداله‌زاده و سالار (1389 )

سازه تحریف شناختی را آرون تی‌بک و آلبرت الیس معرفی کرده‌اند و به طور کلی به عنوان استدلال‌های غلطی تعریف می‌شود که نقش مهمی در بروز بسیاری از اختلالات روانی ایفا می کنند. تحریفات شناختی به عنوان اشتباهات منطقی در تفسیر موقعیت‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود که شامل تمرکز انتخابی، تعمیم مفرط، شخصی‌سازی، تفکر فاجعه‌آمیز و تفکر همه یا هیچ است.  نقش مهم تحریفات شناختی در توسعه جدی اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، درد مزمن، سوء‌مصرف مواد و قمار پاتولوژیک، باعث شده است توجه بیشتر روان‌شناسان و روان‌پزشکان به این تحریفات جلب شود.

با توجه به رویکرد شناختی-رفتاری، افکاری که به عنوان باورهای غیرمنطقی یا تحریف های شناختی[1] در نظر گرفته می شوند به عنوان عوامل مهمی برای ظهور و تداوم رفتارهای ناکارامد و اختلالات روانی به حساب می آیند. سازه تحریف شناختی، توسط آرون. تی. بک و آلبرت الیسمعرفی شده است و بهطور کلی به عنوان استدلالهای غلطی تعریف میشوند که نقش مهمی را در بروز بسیاری از اختلالات روانی ایفا می کنند، به طوری که بیشتر مواقع ما فکر می کنیم که قربانی محیط پیرامونمان هستیم و حوادث بیرونی باعث ناراحتی،افسردگی و مشکلات بین فردی ما می شود،و راهحل رهایی از این روانرنجوریها، حل و فصل و تغییر این وقایع است،ولی شناخت درمانگران،معتقدند نوع تعبیر و تفسیر غلط افراداز این اتفاقات بیرونی باعث هیجانات منفی آنهامی شود. این تعبیر و تفسیر غلط خودکارو تحت عنوان "تحریف ها یا خطاهای شناختی"به ذهن ما خطور می کنند (اسماعیل پور و همکاران، 1393). از آنجایی که بسیاری از مشکلات و هیجانات نامناسب ما از سوی تفکرات نامعقول مان است، آگاهی از این تفکرات برای رهایی از بخش عظیمی از مشکلات و مداخلات موجود در زندگی ضروری است.

این پرسشنامه شامل 20 عبارت است که به سنجش تحریف های شناختی مطرح شده توسط الیس( 1998 ) با هدف دستیابی به ابزاری آسان برای آگاهی از تحریفهای شناختی استفاده شده است و در ایران توسط عبداله زاده وسالار در سال1389 اعتبار سنجی شده است. پرسشنامه حاضر می تواند به عنوان یک ابزار، درخدمت اهداف آموزشی، پژوهشی،بهداشتی درمانی، در رابطه با کار و روابط انسانی،مدیریت وسازماندهی وت گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

همراه  5 مقاله رایگان

این پرسشنامه  ها دارای روایی و پایایی و روش نمره گذاری است و در قالب نرم افزار ورد نوشته شده و قابل ویرایش است

جهت دریافت این پرسشنامه کلیک فرمائید.

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

  • تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

 

روش های تماس:

Mobile : 09102194672

Telegram: @abazizi

  • E-mail: abazizi1392@gmail.com

 

 

 

 

 

 [1] - cognitivedistortion

آموزش نحوه ی انتقال ویژگی های یک متغیر به متغیر دیگر در نرم افزار SPSS

پژوهشگاه علمی دستور Count values یا شمارش تعداد انتخاب هر گزینه توسط یک فرد در SPSS

جلسه 1 آموزش مقدمات Spss

شناختی ,های ,  ,تحریف ,پرسشنامه ,الیس ,به عنوان ,    ,شده است ,های شناختی ,تحریف های

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Jason's notes ovcifecgy زیرخاکی | دفینه | گنج وبلاگ پی سی باز terpgalunglars pasdenimar quicredinred پیرایش روشن آخرین مهلت تحویل فعالیت های مربوط به درس روش پژوهش خرید ساعت مچی استقلال بارسلونا رئال مادرید لیورپول چلسی یوونتوس 2020